Bu bir iPhone olsaydı, herkes çıldırırdı!

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mate 20 Pro

Huawei’nin son dönemde hızla artan satışlarında inovasyonun etkisi büyük. Londra’da yerinden izlediğimiz yeni cihazın tanıtımı belki bir iPhone sunumu kadar değildi ama içerik gerçekten etkileyici oldu! Mate 20 Pro, ekran üzerinden parmak izi okuyan, ister çentikli ve parmak hareketleriyle tuşsuz kullanılabilen ister standart üç tuşlu Android moduna alınabilen, kamera ve yapay zeka özellikleriyle dikkat çeken yeni bir mobil canavar.

30 dakikada %70 şarj
6,39 inçlik kavisli OLED ekrandaki çerçeveyi daha da küçülterek %88 ekran/çerçeve oranına ulaşan cihaz, 1.440×3.120 çözünürlük ile ilk bakışta pil endişesi yaratsa da, 2 güne kadar rahatça kullanılabilen 4.200 mAh’lik piliyle bu sorunu aşıyor. En güzel yanı da 30 dakikada yüzde 70 şarj edebilen özel hızlı şarj modu. Ayrıca kablosuz şarj edilebilen cihazları şarj edebilen ‘Ters şarj’ özelliği de şaşırtıcı.

Sekiz çekirdekli yeni Kirin 980 işlemcili cihaz yüz tanıma ile de hızlı bir şekilde kilit açabiliyor. USB-C ile şarj edilen Mate 20 Pro, IP68 sertifikası ile suya, toza ve darbelere dayanıklı. Ne yazık ki kulaklık yuvası yok, ancak kutudan USB-C çevirici çıkıyor.

Parmak izi okuyucu ekranda
Arka kameraya gelirsek, üç kamera ve LED flaşı bir kare biçiminde birleştiren telefon, yapay zeka desteğiyle çekim yapılan ortamı otomatik tanıyarak yüzlerce hazır moda geçiş yapabiliyor. Optik görüntü sabitleme özellikli kameralardan siyah beyaz çıkartılırken, ultra geniş açı mercek kullanılmış.

Ayrıca parmak izini ekran üzerindeki belirli alandan okutması harika. Ancak kalın ekran filmleri ve koruyucuları bundan etkilenebiliyor.

Açıkçası kullandığım kısa süre içinde tek yaşadığım sorun kenarlara yanlışlıkla basılma meselesinin tam olarak çözülememesi oldu. Bunun dışında ise her şeyden memnunum. Gece Mavisi, Mavi ve Siyah renklerdeki telefon, 6 GB bellek ve 128 GB depolama kapasitesiyle Türkiye’de satışa çıktı.