Lazerle güzellik olur mu?

Lazer epilasyon sağlıklı mı, işe yarar mı, ne kadar sürer?

Lazer epilasyon sağlıklı mı, işe yarar mı, ne kadar sürer?

Lazer tedavisi, binlerce nanometrelik ışık enerjisi kullanılarak sivilce, rinofima, egzama ve hiperpigmentasyon gibi cilt sorunlarını gidermekten; tüy dökme ve dövme silme gibi birçok konuda tercih ediliyor. Tek bir lazer tüm bu sorunları çözemiyor; hastanın cilt özelliklerine ve şikâyetine göre lazerin saçacağı ışık enerjisinin dalga boyu ayarlanıyor; böylece ışığın derinin ne kadar altına gireceği kontrol edilmiş oluyor.

HANGİSİ SANA UYGUN?

Lazer tedavisi cilt şikâyetlerini gidermek için iyi bir yöntem ancak doğru lazerin uygulandığından emin olmak gerek. Günümüzde cilt prosedürleri için kullanılan iki farklı lazer kategorisi var.Bunlardan ilki olan non-ablatif lazerler, genellikle daha genç ciltlerde lekeleri, yara izlerini, sivilceleri ve bunlara benzer estetik endişeleri gideriyor. Ablatif lazerler ise cilt gerdirme, kaldırma ve derin kırışıklıkları giderme için 40 yaş ve üzeri kişilerde tercih ediliyor.

Lazer epilasyon sağlıklı mı, işe yarar mı, ne kadar sürer? Lazer epilasyon hakkında sık sorulan sorular

YAŞ SINIRI YOK

Lazer tedavisinde kullanılan farklı lazer kategorileri sayesinde bu yöntemden faydalanabilmek için herhangi bir yaş kısıtlaması yok. Yüzündeki sivilcelerden şikayetçi bir ergen, cildindeki sorunlar daha ciddi bir hâl almadan bu tedaviye başvurabilecekken, 80 yaşındaki bir kişi de kırışıklık ve deri renk kayıpları için faydalanabilir.

NE KADAR SÜRÜYOR?

Sivilce ve doğum lekesi izlerini gidermek için uygulanan lazer tedavileri, genellikle 6 aylık sürece yayılmış şekilde tedavinin ayda bir kez uygulanmasıyla gerçekleştiriliyor. Her tedaviden sonra cildin kendini iyileştirmesi beklenmek zorunda olduğundan, lazer tedavileri 3-4 hafta aralıklarla uygulanıyor.

Lazer epilasyon sağlıklı mı, işe yarar mı, ne kadar sürer?

TEDAVİDEN NE BEKLEMELİSİN?

Genellikle ilk seansın ardından cilt tonunun dengelenmeye başladığını, genel olarak daha pürüzsüz ve parlak bir suratın emarelerini görürsün. Ancak şikayetlerinin tamamen giderildiğini görmek için tedavi sürecini tamamlaman gerekir. İyi bir profesyonel tarafından uygulandığında, lazer tedavisinin yol açtığı kızarıklık en fazla 5 günde yok olur ve cildin doğal görünüme kavuşur. Yaşlanmanın etkilerini tamamen duraklatmak için ise sürekli bu tedaviyi görmen gerekir.

CİLDİNİ İNCELTİR Mİ?

Lazer tedavisiyle ilgili en büyük yanılgıların başında cildini incelteceği gelir. Aksine, derinin daha fazla kolajen üretmesini, dolayısıyla daha sağlıklı ve güçlü bir cilde sahip olmanı sağlar. Ancak cildinin iyileşmesine olanak tanımadan gerçekleştirilen tedaviler, cildinin hassaslaşmasına, renk kaybetmesine sebep olabilir. Deneyimli bir doktor, cildin için doğru ışın aralıklarını seçecektir.