Fosillere elveda

En iyi yeni otomobiller

Küresel ölçekte sektöre yön veren en önemli 4-5 etkinlikten biri. Rüya gibi araçlar ile garabetleri aynı çatı altında buluşturan fuarın panaromik bir fotoğrafını çektiğimiz zaman, farklı sistemlere sahip elektrikli araçların geri dönülemeyecek bir şekilde ve beklenenden daha hızlı, içten yanmalı araçları hem performans hem verimlilik hem de konfor noktalarında geri bıraktığını görüyoruz. Öyle ki en iyi süper otomobil kategorimizi belirlerken, fosil yakıtlara ayıp olmaması az da olsa belirleyici oldu, diyebiliriz.

En iyi SUV

Alfa Romeo Tonale

Sıkışık kompakt SUV pazarına Alfa Romeo, Tonale ile “safları sıklaştırın” diyor. İtalyan otomobil üreticisi bir diğer SUV’si Stelvio’nun hemen altında konumlandırdığı aracın ambalajını Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki konsept versiyonu ile açtı. 2020 başlarında satışa sunulacağı için alışıldık olduğumuz “fuar konsept”lerinden farklı ele almak lazım, zira burada gösterilen araç ile banttan çıkan arasında çok dramatik farklar olması beklenmiyor.

Alfa Romeo Tonale

Gözle görünen kısımlarını soyduğumuz zaman, Tonale’den geride kalanlar Jeep Renegade ile neredeyse tamamen aynı (motor hariç) ancak kabuğu örttüğümüz zaman ABD’den çıkan kardeş modelinden tamamen farklı bir görünüm kazanıyor ki, kendisini diğer kompakt SUV’lerin arasından ön plana atan da, bu tamamen farklı ve göz alıcı görünüm. Satılacak ilk modellerde yeni bir süspansiyon ve geliştirilmiş frenler gibi revizyonlar da büyük olasılıkla yer alacak. Aynı zamanda, Alfa Romeo’nun ilk plug-in hibridi olacak olan araç fuarın en ön plana çıkan SUV’larinden biriydi.

En iyi hibrit

BMW 745e Plug-In Hybrid

BMW, bu yılki 89. Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda bir dizi yenilik duyurdu. BMW 330e ve yeni BMW X5 xDrive45e’nin tanıtımı dikkatleri çekse de bizce 7 Serisi PHEV (plug-in hibrit) araçlar bir adım öndeydi.

BMW 745e Plug-In Hybrid

Odağını daha da lükse çeviren yeni 745e, yenilenmiş bir logo ve daha yüksek bir burun, daha geniş bir ızgara ve sivrilen farlar ile BMW 745e, daha agresif bir yüzle karşımıza çıkıyor.. Yeni 745e, 0-100 km/sa hızlanmayı 5,1 saniyede tamamlayan 394 beygirlik gücü motorunda barındırıyor. Bu büyük lüks sedanı sadece pil ve elektrikli motorun ellerine emanet edecek olursak 58 km’ye kadar bir menzil sunabiliyor.

2018’de 140.000 elektrikli ve hibrit araç satmış olan BMW, 2019’un sonuna kadar yollardaki toplam elektrikli ve hibrit araç sayını yarım milyona ulaştırma hedefine yardımcı olmak için 745e gibi yeni hibrit ürün yelpazesine bel bağlamış durumda.

En iyi süper otomobil

Ferrari F8 Tributo

İtalya spor otomobil devi 488 GTB’nin tahtını dolduracak yeni süper otomobili F8 Tributo’yu Cenevre’de görücüye çıkardı ve talibinin oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. 3,9 litrelik V8 motorun ürettiği 710 beygirlik güç, selefini 49 beygir geride bırakırken, en ciddi rakiplerinden McLaren 720S ile de eşitliği sağlıyor.

Ferrari F8 Tributo

Firmanın en ufak bir turbo gecikmesi bile yaşatmadığını iddia ettiği muhteşem motor, her açıdan başrolde olsa da 340 km/sa azami hıza sahip F8 Tributo, görünümüyle de ciddi bir değişimin sinyalini veriyor; aerodinamik ve tasarımı performans ile daha da samimi bir hale getirme gayesindeki bu yeni dil çok iştah açıcı. Bunu yeni yaklaşımın, her şeyi yepyeni yapmaktan ziyade bir perspektif güncellemesi olduğunu söyleyebiliriz zira, 488 Pista’nın izlerini görmemek imkansızken, arka ışıklardan 1975 model 308 GTB’ye gönderilen selam da dikkatlerden kaçmıyor.

En iyi konsept

Fiat Concept Centoventi

Fiat’ın 2019 Cenevre’de tanıttığı yeni konsept Centoventi, göründüğünden çok daha hırslı bir proje. Otomobillerin daha geniş kitlelere daha uygun fiyatlarla ulaşması konusunda otomobil tarihinde mihenk taşı araçlardan biri olan orjinal Fiat 500’ün yarattığı etkiyi elektrikli otomobiller alanında yaratmak ve bunu da herkese kişiye özel bir araç sunarak başarabileceğini düşünmek en hafif tabirle “iddialı bir heves”.

Fiat Concept Centoventi

Satılan her araçla firmayı zarara uğratmasına dair paralı bir araç olan başarısız Fiat 500e denemesini tamamen unutalım. Centoventi, bir otomobilin çalışmasını sağlayacak asgari donanımla satışa sunulacak ve bu asgariyete bir tavan, tamponlar ya da dış kaplama dahil değil.

150 km’lik menzilli bu bu baz aracı firma bir otomobilden çok bir platform olarak konumlandırıyor. Fiat 4U uygulaması ile, alıcılar dörder çatı, tampon, teker ve dış kaplama seçeneğinden dilediklerini seçerek kendi elektrikli araçlarını inşa edecekler. Bu temel seçimlerin ardın 120’nin üzerinde aksesuar ve özelliği kapsayan geniş bir menü üzerinden seçimler devam ediyor. Bu son kısımda yer alan birçok seçenek kullanıcıların araca kendi kendine ekleyip, yükleyebilecekleri şekilde tasarlanıyor. Fiat ayrıca sadece 3D yazıcı dökümanlarının da satılacağı bir platformu da sürücülere sunmayı planlıyor.

En iyi elektrikli

Battista by Pininfarina

Ferrari’nin 1951’den beri bir modeli hariç tüm üretim otomobillerinin tasarımı altında imzası olan, Alfa Romeo, Peugeot, Fiat, GM, Lancia gibi uzun ve kuvvetli bir müşteri listesine sahip Pininfarina, tasarım ve mühendislik alanında bir güçlü bir kaleyken, 2013 yılında Ferrari’nin LaFerrari ile tasarımların firma içindeki özel tasarım birimine aktarması ile işler biraz yolundan çıkar gibi oldu. Firma içinde işini halleden müşterilere, tasarım işlerini dünyanın dört bir yanından tasarım ofislerine dağıtanlar da eklenince, Pininfarina beklenmedik bir daralmayla karşılaştı. Ve Hintli Mahindra & Mahindra, 2015 yılında 168 milyon euroya firmanın çoğunluk hissesini satın aldı.

Battista by Pininfarina

Batista’yı gördükten sonra Pininfarina’nın kendi markasıyla süper otomobiller üreteceği açıklandığında ortaya çıkan heyecan ve ilginin oldukça sönük kaldığını söyleyebiliriz. Tamamen elektrikli bir motorla çalışan bu benzersiz güzellik, 0’dan 100 km/sa hıza sadece 1,9 saniyede, 160 km/sa hıza ise 4,3 saniyede çıkıyor. Tasarım ve aerodinamik bir şaheser olmanın yanında 1874 beygirlik bir güç üretebilen elektrik motor sisteminin de bunda biraz etkisi var. 349 km/sa azami hız ve 451 km’lik menzil ile her şey daha da çekici oluyor. 2 milyon euroluk etiketiyle 2020 yılında sahiplerine teslim edilecek Battista’dan sadece 150 adet üretilecek ve bunların 60’ından fazlası daha araç ile ilgili bir tanıtım yapılmadan önce satılmıştı.