Google oyun işinde ciddi

google stadia ile oyun işinde ciddi

Yeni bulut oyun servisi Stadia ile PlayStation Now ve GeForce Now’a rakip olan Google, 4K 60 çözünürlük, HDR görüntü ve 60 fps hız destekleyen Stadia ile TV, telefon veya dizüstüye oyun kurmadan, tek tuşla oyun açıp internet üzerinden oynatabilecek.

Stadia Controller oyun kolu ile oyundan video kesip YouTube’a yüklemek, Google Asistan’ı açıp sisteme komut vermek de mümkün. Bu sene içi ABD, Kanada ve Avrupa’da çıkması beklenen sistemin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği henüz belirsiz. Ayrıca 1080p için 25 Mbit/sn, 4K için 30 Mbit/sn internet gerektiriyor. Genişbant bağlantı ortalamamızın bunun çok altında kalması bir yana, oyun için gecikme süreleri de önem taşıyor ve bu konuda da bağlantı kalitemiz maalesef düşük.

Sistemin ücretlendirmesi konusunda açıklama yapmayan Google, teknik çalışmalarıyla bu işi ciddiye aldığını gösteriyor. AMD ile özel bir grafik işlemci hazırlayan şirket, veri merkezinde 10,7 teraflops işlem gücündeki bu GPU’ları kullanacak. Bu, PlayStation 4 Pro’nun 4,2 teraflops, Xbox One X’in 6 teraflops’una göre oldukça ileride. Sistemde kullanım başı 2,7 GHz hızında işlemci ve 16 GB bellek ayrılacak olması da etkileyici. Zaten durum yapılan Doom ve Assasin’s Creed demolarıyla akıcı şekilde ortada.

Ayrıca bir oyun stüdyosu da oluşturan Google, muhtemelen oyunların kendi sistemine port edilmesini, yani aktarılarak çalışır hâle getirilmesini üstlenecek. Burada ekstra deneyimler de hazırlanabilir. Son olarak geriye oyunlar kalıyor. Şimdilik oyun konusunda tek bir aday var, o da Doom Eternal. Oyunun sene sonuna doğru çıkması beklendiğine göre, Stadia da aynı dönemde tanıtılacaktır. O zamana kadar Stadia’nın oyun dünyasını kökten değiştireceği ya da bir devin başarısız girişimlerinden birisi daha olup olmayacağı konusunda bol keseden yorum olacaktır, bize sorarsan en iyisi çıkana kadar bekleyip, kararı öyle vermek.