Gripsavar besinler

Bağışıklı artıracak 10 besin

1. Soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmek için probiyotik dolu kefirli içeceklerden yudumla.

2. Portakal, C vitamini ile sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler. Bir tek portakal günlük C vitamini ihtiyacını gidermek için yeterli.

3. Sarımsak dişlerini kızartmalarda, çorbalarda, soslarda ve diğer yemeklerde kullan ve içindeki sülfür bazlı Allicin maddesinin antibakteriyel özelliklerinden faydalan.

4. Tadına itirazın varsa bile pancar, balkabağı ve Brüksel lahanasını yemeklerine, salatalarına kat. Günlük sebze tüketimini artırarak bağışıklığını sağlam tut.

5. Kuru ya da taze fark etmez, antioksidanları sistemine sokmanın en enfes yolu olan baharatları, çorba ve yemeklere katmayı unutma.

6. Her hafta koyun ve dana etinden en az birkaç gün tüket. İçlerindeki demir ile virüs kovalama kapasiten artsın.

7. C vitamini deponu doldurmak için portakal yerine kiviyi de tercih edebilirsin. Bir tek kivi ve bir portakal C vitamini açısından denktir.

8. Hastalıklarla savaşan antioksidan zengini olmak için yoğurduna böğürtlen, dut, yaban mersini gibi yumuşak meyvelerden ekle.

9. Avokadoyu ez, yumurtayla birleştir. Bu karışım ile güneşin gidişiyle bulması zorlaşam D vitaminine erişebilirsin. O da grip savma gücünü artırsın.

10. Ülkenin en popüler içeceği çay ama illâ demli bir Karadeniz çayına mecbur değilsin. Yeşil çay içerek hem sıvı ihtiyacını giderir hem de antioksidan zengini olabilirsin.