Kurut gitsin

çamaşır kurutma makinesi satın alma rehberi

Kıyafetlerine bağlı birisi için çamaşırları yıkamak, asmak, kurutmak gibi süreçlerin aldığı zaman sinir bozucu olabiliyor. Kurutma işini hemen çözeyim diyorsanız, ne sıklıkla kullanacağınız, hangi tip kumaşa sahip çamaşırları kurutacağınız, kuracağınız odadaki boş alan ve havalandırma ile elektrik faturanıza etkisini düşünmeniz gerekecek.

Tüm kurutucular sıcak havayı çamaşırlara üfleyerek nemi ortadan kaldırır ama kullanılan teknoloji ve sahip oldukları özellikler değişir.

Bacalı kurutucular, temel olarak bir vantilatör etkisi sağlar, ancak nemi bacadan dışarı tahliye eder, bu sebeple hava alan bir odada kullanılması gerekir.

Kondansatörlü (ısı yoğunlaştırıcı) kurutucular, nemi çamaşır makinesi gibi ayrı bir bölmede toplar ve boru yardımıyla tahliye eder.

Isı pompalı kurutucular ise klimayla aynı prensipte çalışır ve ısı ya da sıvı çıkışı yapmadan kurutma yapar. Ortaya çıkan ısıyla devridaim yapması sebebiyle bacalı bir kurutucuya göre yüzde 63 daha az enerji harcar. Bu ürünler diğerlerinden pahalıdır ama daha az enerji harcarlar.

Bu problemi aştıktan sonra kapasiteye ve programlara dikkat etmelisiniz. Çok çamaşır yıkıyorsanız 8 kg’lık bir model işinizi görebilir ama tüm çamaşırları kumaş tipi farklılığı gibi sebeplerle aynı anda içeri atmayacağınızı da unutmayın. Ürünü seçmeden önce programları hakkındaki detaylara da bakmalısınız, çünkü kurutucular yanlış kullanıldıklarında kıyafetin çekmesi gibi pratik kötülükler yapabilir, çamaşır ömrünüzü de kısaltabilirler.

Bazı cihazların içerisinde askı da bulunur, bu sayede ayakkabı, iç çamaşırı gibi tamburda dönmesini istemediğin şeyleri de kurutabilirsin. Son olarak filtre temizliğine dikkat etmenizde fayda var, kolay temizlenebilen bir filtre makineyi daha uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır.

Kurutmaya servet harcama

• Kıyafetleri açık havada kurutmak en sağlıklısıdır, üstelik enerji tüketmene gerek kalmaz.
• Kurutucu filtresini temiz tutmazsan hava akışı kesintiye uğrayabilir, çamaşırların daha uzun sürede kurur ve yangın tehlikesine varan güvenlik problemleri karşına çıkabilir. Her yükten sonra filtreyi kontrol edip temizlemekte fayda var.
• Çamaşır makinende en yüksek deviri kullanarak çamaşırların makineden daha az nemli çıkmasını sağlayabilirsin. Bu da kurutma açısından vakit ve enerji kazandırır.
• Sık kullanacaksan enerji verimliliği yüksek bir kurutucu seçmen, mümkünse ısı pompalı bir cihaz alman en iyisidir.
• Bacalı bir cihaz kullanıyorsan camları açılabilen bir alanda kurutma yapman daha iyi olur. Yoksa duvarların nemlenir.