Momo korkusunun ardında aslında ne var?

Momo korkusunun ardında aslında ne var?

PELİN GÜLEN
Uzm. Klinik Psikolog

Ürpertici görünümüyle Japon bir sanatçının ‘Kuş Kadın’ isimli heykelinin görseli aniden bir Youtube videosunun ortasında belirir, çocuklara kendilerini ya da ebeveynlerini öldürmeye davet eder. Telefonlarında benzer mesajlar görürler ve eğer reddederlerse, yaratık onların peşinden geleceğini söyler. İşte çocuklar ve ailelerin korkulu rüyası Momo efsanesi bu hikayeyle ortaya çıktı. Bu efsane, şubat ayının sonunda meydana geldi ve hızla viral oldu.
Gerçekte ise durum biraz daha farklı. Bunlar, sahte videolar. Momo, ebeveynler, okullar eğitim grupları, medya kuruluşları tarafından yayılan bir aldatmacadan başka bir şey değil. Geçmişte benzerleri yaşanan çeşitli sosyal panik hâlleri gibi Momo da eksik ya da yanlış bilgilerin hızla yayılması sayesinde güç kazanan bir korku yumağından başka bir şey değil.

Momo Scare, internette ve sosyal medyada gizlenen tehlikelerden oluşan uzun bir sosyal panik listesinin en sonuncusu. Aslında bakarsanız, Momo ile ebeveynlerin çocuklarına dair endişeleri, korkuları bize çok güzel bir şekilde, bir kez daha özetlenmiş oldu. Elbette anne-babaların çocuklarının güvenliği hakkında endişe duymaları doğal. Fakat bu endişenin sınırı, nerede başlayıp nerede biteceği de oldukça önemli. Ölümden ya da yıkıcılıktan hiç bahsetmeden de bu endişeleri sağlıklı sınırlarda tutmak olası değil gibi görünüyor. Tanınmayan kavramlar, anlamlandırılmayan endişeler, kendilerine güzel bir kukla buldukları zaman anında içine doluşurlar. Tıpkı Momo’da olduğu gibi..

İnternetin ortaya çıkışından bu yana ebeveynler çocukların uygunsuz içeriğe maruz kalmasından yana endişeli. Momo bu korkunun içine girip, bu korkuyla beslenen bir fenomen diyebiliriz. Geçmişteki benzer korkular gibi oldukça abartılı. Birçok ebeveynin sosyal medyadan ve internetten korkmasının nedeni, internet çağında doğmuş, teknolojiye meraklı çocuklarının, bu alanlarda kendi kontrollerinin dışında olmalarıdır. Gereken teknik önlemleri aldıktan sonra, çocuğun kontrol dışında olabilmesine de izin vermek gerekiyor. Bu, çocuğun bireye dönüşüm aşamasını sağlıklı bir şekilde başlatmayı sağlayacaktır.

Diğer yandan çocuğunuzun hayatını internet ya da dijital bir cihaz olmaksızın sürdüremez hâle gelmesi gibi gerçek tehlikeleri de es geçmeyin. Bugün birçok çevrimiçi tehlike var. Fakat Momo onlardan biri değil.