Tek kişilik tatil seyahatleri azaldı

2022 yaz döneminde vatandaşların tatil bölgesi tercihleri açıklandı.

Obilet.com, tatil bölgesi tercihlerini araştırdı

Online seyahat bileti, araç kiralama ve otel rezervasyonu platformu Obilet.com verilerine göre, 2022 yaz döneminde vatandaşların tatil bölgesi tercihleri 2021 yılındaki gelişmelerden önemli ölçüde etkilendi. 2022 yaz sezonunda 2021’e göre tercih edilme oranı en çok artan bölgeler Alanya ve Fethiye olurken, tatil bölgelerine alınan biletlerde tek kişilik biletlerin oranı da yüzde 5 düştü.

Obilet.com, tatil bölgesi tercihlerini araştırdı

Obilet.com’un otobüs, uçak bileti ve otel rezervasyonu satış verilerini derleyerek yaptığı çalışmaya göre, 2022 yaz sezonunda 2021’e göre tercih edilme oranı en çok artan bölgeler Alanya ve Fethiye olurken, 2021 yazında orman yangınlarıyla gündeme gelen Marmaris ve Manavgat/Side bölgelerine olan talepteki artış daha sınırlı kaldı. Önceki yıllarda İstanbul-İzmir otoyolunun açılmasıyla hızlı bir artış yakalayan Çeşme bölgesi ile konaklama-yeme-içme maliyetlerinin artmasından olumsuz etkilenen Bodrum’daki artış da benzer şekilde Alanya ve Fethiye’nin gerisinde kaldı.

Bu yıl tatil beldelerine gerçekleştirilen bireysel seyahatlerin toplamdaki oranının azaldığı, ailecek veya grup şeklinde yapılan bilet alımlarının arttığı tespit edildi. Tatil bölgelerine alınan biletlerde tek kişilik biletlerin oranı yüzde 5 düşerken, 3 ve 4 kişilik bilet alımlarının oranı yüzde 10 arttı.

En ucuz otobüs bileti 19 TL oldu

Seyahat bileti alımı ve otel rezervasyonlarında online platformları tercih eden müşteriler içinde, nüfusun genelindeki mobil telefon kullanım oranlarından farklı olarak, iOS kullanıcılarının Android kullanıcılarına kıyasla daha ağır bastığı gözlendi. Ayrıca, seyahatlerini tatil yörelerine gerçekleştiren kullanıcılardaki iOS kullanıcılarının oranı, tatil dışı bölgelere seyahat eden kullanıcılardaki iOS kullanıcılarına göre yüzde 6 arttı. Aynı inceleme Android kullanıcıları için yapıldığında bu oranın yüzde 10 daha az olduğu tespit edildi.

Bu yaz tatil beldelerine yapılan otobüs yolculuklarında en ucuz bilet tutarı Orhangazi-Yalova rotasında 19 TL, en pahalı bilet tutarı ise Van-Antalya ve Van-Fethiye arasında 975 TL olarak gerçekleşti.