Klimadan gelen pis kokulara son!

Otomobilde kötü klima kokusu nasıl önlenir?

Otomobilde kötü klima kokusu nasil önlenir

Otomobilinin kliması düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyar. Geç kalırsan, baharın ilk sıcak günlerinde leş gibi kokular eşliğinde yolculuk etmek zorunda kalabilirsin. Klimanı nasıl temizleyeceğini ve bakterilerden arındıracağını öğren, eşe dosta mahcup olma.

Nemli ve sıcak otomobil kliman, küf, bakteri ve mikroorganizmalar için ideal yaşama ve üreme ortamını sağlar. Ancak bakım yaptırmaman yalnızca bu kokuya sebep olmuyor; öte yandan klima sisteminde yenilenmesi gereken soğutucu kimyasalların yüzde 15’e kadarının sızarak yok olması da söz konusu. Uzmanlar, otomobil klimalarının bakımının ideal olarak iki yılda bir yapılmasını öneriyor. Bu bakımı es geçtiğinde, sızan soğutucu kimyasallar doğaya karışıyor ve ozon tabakasının tabutuna bir çivi daha çakmış oluyorsun.

Otomobilde kötü klima kokusu nasil önlenir

KENDİ İŞİNİ KENDİN GÖR

Eğer profesyonel bakım servislerine yüzlerce lira ödemek istemiyorsan, otomobil klimanı kendin de temizleyebilirsin. Her ne kadar yapacağın iş, profesyonel bakımın yerini tutmayacak ve klimanın çevreye etkisini azaltmayacak olsa da, en azından küf, mantar ve bakteri kaynaklı kötü kokuların oluşmasını önleyebilirsin.

Klimanın hava kanallarını, borularını ve filtresini temizlemek için özel sprey ya da köpükler kullanılır. Seçeceğin ürüne göre, kutusunu 20 liradan başlayan fiyatlarla bulabilirsin. Ancak spreyler ve köpüklerin uygulanışı farklıdır. Köpüğü kaputun altındaki uzun boru aracılığıyla doğrudan buharlaştırıcı hava kanalına uygulaman gerekir.

Otomobilde kötü klima kokusu nasil önlenir

Bunu yaptıktan yarım saat sonra; motoru çalıştır, klimayı son seviyeye getir, aracın içerisindeki tüm hava kanallarını aç ve köpüğün içindeki aktif bileşenin tüm sisteme yayılması için zaman tanı.

HAZIR ÜRÜNLERLE İŞİN ÇOK ZOR DEĞİL

Daha basit bir çözüm arıyorsan temizleyici spreyleri tercih etmelisin. Spreyler, köpüklerden farklı olarak aracın içerisinden uygulanır:

Sprey kutusunu iyice çalkala, motoru çalıştır, klimayı soğutma moduna al ve en yüksek seviyeye çıkar, pervanelerin de en hızlı şekilde çalışması ve içerideki havanın araçta dolaşmasını sağlamak için konsolundaki ilgili tuşlara bas.

Şimdi spreyi bardak boşluğuna yerleştir, tuşuna bas ve 15 dakika civarı bir süre boşalmasına müsaade et. Tüm camları kapat ve araçtan çık. Sprey bittikten sonra tüm camları aç ve aracı iyice havalandır. Tebrikler, otomobilin artık güzel bir kokuya sahip!

Doğrudan klimanın içerisine yapılan uygulamalar, kötü kokunun kaynağını ortadan kaldırdığı için daha etkili olsa da, spreyler buna daha uygun fiyatlı ve zahmetsiz bir alternatif sunuyor.

Otomobilde kötü klima kokusu nasil önlenir

ELLERİNİ KİRLETMEK İSTER MİSİN?

Dezenfekte işleminin yanı sıra, kabin hava filtresinin de değiştirilmesi iyi olacaktır. ne yazık ki, iç filtrenin değiştirilmesi pek de kolay bir iş değil. Çünkü genelde motor kompartımanın arkasında ve zor ulaşılabilir bir yerde bulunuyor. Ancak biraz kabiliyet ve sabırla, bunun da üstesinden gelebilirsin.

Karbon hava filtrelerini yenilemek istersen, fiyatları 100 ile 200 TL arasında değişiyor. Bu filtreler, geleneksel polen filtrelerine kıyasla çok daha verimlidir; otomobil egzozunun ürettiği nitrojen dioksiti yüzde 92 oranında filtreler, senin ve sevdiklerinin bu zehirli gaza maruz kalmamanı sağlar.

Arabada kötü klima kokusu nasil önlenir