Reebok x Botter konsept spor ayakkabı bir çok yeniliğin yolda olduğunu müjdeliyor

Reebok, HP ve New Guards Group, 2023 Paris Moda Haftası’nda Botter ile birlikte yeni bir konsept spor ayakkabısı tanıttı.

Reebok x Botter: Özellikleri ve dahası

Her iki markanın felsefesini bir araya getiren Reebok x Botter konsept spor ayakkabısı, Botter’ın okyanusa olan sevgisini ve bağlılığını gösteren ve efsaneye göre Yunan Tanrıçası Venüs’ün saçlarını taramak için kullandığı Murex isimli deniz kabuğunun eşsiz görünümü ile Botter’ın 2017’de piyasaya sürdüğü ve çok beğenilen “Banker” stiline sahip ikonik bir vintage Reebok futbol ayakkabısı silueti ile birleştiriyor.

Reebok x Botter: Özellikleri ve dahası

Ayakkabının kalıbını saran sıra dışı ve benzersiz yeni form, Barselona’da bulunan HP 3D Baskı ekibiyle birlikte HP Multi Jet Fusion adı verilen bir teknoloji kullanılarak oluşturulup tasarlandı.  Önce gri spor ayakkabılar basıldı; sonrasında ise Botter’in 2023 Paris Moda Haftası koleksiyonunda yer alan Karayip Denizi tonlarını vermek üzere elle boyandı.

Reebok x Botter: Özellikleri ve dahası
Reebok x Botter: Özellikleri ve dahası

Sonuç sadece yenilikçi ve lüks bir parça değil, aynı zamanda geleneksel spor ayakkabı üretimine sürdürülebilir bir alternatif. HP Multi Jet Fusion, 3D baskının tüm potansiyelini ortaya çıkarırken daha enerji-verimli ve sürdürülebilir teknikleri keşfederek tasarım ve üretimi yeniden keşfetmek için yaratılmış bir işlev sergiliyor.  Sürecin temelinde atık olmaması, geri dönüştürüldüğünde yüksek oranda yeniden kullanılabilir olan TPU adlı bir malzeme kullanılması ve aşırı üretim sorununu çözebilecek satış sonrası ürünler yapmak için yeterince çevik olması gibi ilkeler yer alıyor.

HP Kişiselleştirme ve 3D Baskı Küresel Polimerler Başkanı François Minec, “HP, ayakkabı yapımında 25 yıllık tecrübeye sahip Don Albert liderliğinde ayakkabı sektörü uzmanlarından oluşan bir ekip kurdu. Bu ekip, moda ve performans alanındaki büyük ve küçük ayakkabı şirketlerinin HP Multi Jet Fusion Teknolojisini kullanarak hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için uçtan uca bir çözüm geliştirdi. Böylece tasarımda yeni özgürlük seviyeleri, hızlı ve çevik ürün geliştirme ve daha sürdürülebilir bir yerel üretim süreci sağlıyoruz. Reebok ve Botter ile yaptığımız bu işbirliği, HP çözümünün ayakkabı dünyasına mükemmel bir giriş yaptığının da göstergesi” şeklinde konuştu.

Reebok x Botter: Özellikleri ve dahası

Botter’dan Rushemy Botter ve Lisi Herrebrugh ise “Reebok ile güçlerimizi birleştirip birlikte ayakkabı ve giyim endüstrisinin geleceğini tasarlamaktan dolayı çok heyecanlıyız. Reebok’ın mirasını sahiplenirken teknolojinin ve sürdürülebilirliğin sınırlarını zorlamayı hedefliyoruz” diye ekledi.

HP teknolojisi ile ortaya çıkarılan Reebok x Botter konsept spor ayakkabısı, şirketin Authentic Brands Group (Authentic) tarafından satın alınmasından bu yana Reebok’ın New Guards Group ile birlikte inovasyon, sürdürülebilirlik ve moda alanlarında attığı ilk adımı temsil eden bir proje. Paris Moda Haftası’ndaki bu ilk tanıtım, gelecekteki gelişmelerin heyecan verici bir işareti.