Tencere tava, doğruysa yaşa

Tencere tava nasıl seçilir?

tencere tava nasıl seçilir

İyi bir pişirme kabı seni yılın aşçısı yapmazken, kötü ya da yanlış ekipmanlar ise yemeklerin lezzetinden çalar. Kaliteli pişirme kaplarıyla mutfakta kontrol sağla ve tariflerde ustalaş.

Alüminyum

Hafif ve uygun fiyatlıdır. Hızlı ve eşit pişirme konusunda alüminyum harikadır ama yemeklerinize çok çok az miktarda karışabilir. Özellikle domates sosu gibi asidik yiyeceklerde bu talihsiz durum gerçekleşebilir. Bu yüzden anodize alüminyum, yapışmaz ya da porselen kaplamalı alüminyum ürünler almak seni metal yemekten kurtarır.

Dökme Demir

Çok uzun ömürlüdür, nesiller boyu dayanabilir. Son derece yüksek ısıya dayanır. Fırında da gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Mühürleme, kızartma gibi işlere uygundur. Ancak çabuk ısınıp soğumadığından, ısı değişken yiyeceklere ideal çözüm değildir.

Bakır

Görüntü olarak da mutfağa şık bir hava katan bakır, ısı değişimlerine hızlı tepki verir. Hassas hazırlanması gereken soslar, şeker karamelizasyonu gibi durumlarda idealdir. Bir hatırlatma da ayırt etmen için: Gerçek bakır kaplar çok pahalıdır.

tencere tava nasıl seçilir

Paslanmaz Çelik

Dayanıklıdır ve yiyeceklere karışmaz. (Oh be! Sonunda!..) Uzun süre yüksek ısıda pişirmek için de uygundur, yemeği kısık ateşte demlendirmek için de.

Porselen Enamel

Fırında ve ocakta kullanabileceğiniz porselan enamel tencere ya da tavalar, iç kısımda döküm demir, alüminyum ya da paslanmaz çelik kullanırlar. Kapaklı modellerle sulu yemekler, yahniler yapabilir, yavaş pişirme tariflerini uygulayabilirsin. Bu ağır kapları kullanırken tek dikkat etmen gereken enamel parçalarının kopmaması olacak.

Yapışmaz

Kolay temizlenmesi sebebiyle yaygınlaşan yapışmaz kap kacaklar, yağsız kullanılabilmeleri sebebiyle daha yağsız öğünler hazırlamayı kolaylaştırır. Yumurta ve gözleme gibi basit yiyecekler için ideal olan yapışmazlar, et pişirme gibi amaçlar içinse vasatın altında sonuç verir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yapışmaz ürünlerde yer alabilen (çoğunda yok ama kontrol etmesi sana kalmış) PTFE ve PFOA adlı kimyasalların kanserojen etkilerine karşı uyarıyor. Ayrıca çok ısıtıldığında zararlı bir koku açığa
çıkartabiliyor.