Yatak odanızı 7 adımda baştan yaratın

Yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır?

Yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır: Yatak odanızı 7 adımda baştan yaratın
Yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır: Yatak odanızı 7 adımda baştan yaratın

Yatak odası dekorasyonu da diğer odaların dekorasyonu kadar önemlidir. Dekorasyon ve iç tasarımda ayırt edici bir stil yaratmak için o stili vurgulayan eşyalar ve objeler kullanmak gerekir. Bu duruma moda sektöründe kıyafetlerin takı ve aksesuarlar ile vurgulanmasını da örnek olarak gösterebiliriz. Peki yatak odası dekorasyonu 7 adımda nasıl yapılır?

Yatak odalarında bu vurguyu yaratmak için nevresim, perde, minderler ve duvara asabileceğiniz sanat eserlerinden faydalanabilirsiniz. Renk kontrastı oluşturmak ve odaya bir kişilik katmak için ise boya ve duvar kağıdı tercihinizde seçici olabilirsiniz. Ayrıca bitkiler ve aydınlatma ile de yapmak istediğiniz vurguyu artırabilirsiniz.

7 adımda yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır?

Dekoratif duvarlar

Odadaki tek bir duvarı boyamak ya da duvar kağıdı ile kaplamak dekoratif bir duvar sahibi olmanızı sağlar. Yatak odalarında yapacağınız en önemli vurgu ise yatak başlarında kendini gösterir. Seçeceğiniz yatak başı ve duvar rengi ya da kağıdı ile daha geniş bir oda yanılsaması yaratabilirsiniz. Ya da odaya farklı bir doku katabilirsiniz.

Duvara resim asmak oldukça yaygın bir dekorasyon şekli olsa da, metalik boyalar, duvar çıkartmaları ve duvar kağıtları ile de değişik görünümler elde edebilirsiniz.

Aydınlatma

Lambalar ve diğer aydınlatma ürünleri fonksiyonel olmalarının yanı sıra aynı zamanda dekoratiflerdir de. Gece lambanız sadece ihtiyacınız olduğunda size verdiği ışık için değil, aynı zamanda odanıza kişilik kattığı için de önemlidir. Yatak odanıza hem ışık hem de kişilik katmanın birçok yolu aydınlatma ürünlerinden geçer. Odanız küçükse doğal ışık da önemli hale gelir.

Yatak Tekstili

Battaniyeler her zaman oldukça kullanışlıdır. Battaniyeler ile yatak odanıza istediğiniz bir şekilde vurgu yapabilir, odanıza bir renk ve doku katabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız bu minik dokunuş soğuk akşamlarınızın kurtarıcısı da olacaktır. Günümüzde battaniyeler, küçük yorganlardan Afgan kumaşlarına kadar birçok farklı malzeme ve tasarımda yapılabiliyor. Battaniye seçimi yaparken yatağınızı ve çarşaflarınızı tamamlayan bir tanesini seçin.

Yastıklar

Yastıklar yatak odanızda renk, doku ve konfor katmak için kullanılırlar.  Ancak aynı zamanda oldukça dekoratif birer eşya da olabilirler. Tüm bunların yanında yastıklar, daha az parayla daha iyi bir dekorasyon yaratmanın ve yatak odanızı yenilemenin en ucuz yollarından biridir.

Ekstra mobilyalar

Yatak, gece lambası ve gardrop gibi mobilyalar herkesin yatak odasında bulunan başlıca mobilyalardandır. Ancak odanızın havasını değiştirmek istiyorsanız yatağınızın yanına ekleyeceğiniz küçük bir sandalye ya da komodin odanızın havasını oldukça değiştirecektir. Çok fazla değil sadece bir veya iki ekstra mobilya ile odanızı hem zarif hem de dekoratif bir hale getirebilirsiniz.

Kilimler ve Halılar

Dekorasyonda iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız, ihmal etmemeniz gereken konulardan bir tanesi de halı ve kilimlerdir. Halılar çeşitli boyutlarda olabilir ve size uygun rengi, boyutu ve dokuyu seçtiğiniz sürece herhangi bir odaya uyum sağlayabilirler.

İllüstrasyonlar

Çizimler ve resimler herhangi bir yatak odasında ayırt edici bir dokunuş yaratır. Zevkinize göre seçeceğiniz bir çizimi ya da resmi çerçeveleyip duvarınıza astığınızda farkı göreceksiniz. Bu tarz dekorasyonlar ayrıca odanıza sizden de bir parça katmış olacak.

Yatak odanızı kişiselleştirmek için yukarıdaki önerileri dikkate alıp bulunduğunuz yeri daha güzel bir yer haline getirebilirsiniz. Hepsini bir anda uygulamak yerine içlerinden size en uygun olanları bulup dekorasyona bunlarla başlayabilirsiniz.