Bağırsaktaki diyet lifi ile cilt alerjilerini önleyin

Alerji Diyetisyeni Ecem Tuğba Özkan sizler için diyet lifinin cilt alerjilerine etkisini anlattı.

Diyet lifi nedir?

Diyet lifi ile bağırsaktaki bakterilerin fermentasyonu sonucu oluşan kısa zincirli yağ asitlerinin, cilt alerjisine karşı koruyucu olduğu görülmüştür. Bu nedenle bozulmuş cilt bariyeri alerjik hastalıklara sebep olabilir. Bunu önlemek için enginar, sarımsak, buğday, muz gibi besinleri tüketin.

Diyet lifi nedir?

Diyet lifi, sindirim enzimlerine dirençli olan bir grup gıda bileşeninden oluşuyor. Başlıca örnek vermek gerekirse; tahıl, sebze ve meyvelerde bulunuyor. Diyet lifi tipleri, özellikleri bakımından farklılık gösterebiliyor. Çözünür diyet lifi kandaki kolesterolün düşürülmesi ve glukozun bağırsaktaki absorbsiyonunun azaltılmasıyla oldukça ilişkilidir.

Diyet lifi nedir?
Besin Alerjisi Derneği Üyesi ve Alerji Diyetisyeni Ecem Tuğba Özkan

Cilt bariyer bütünlüğü, sağlıklı bağışıklık dengesinin sürdürülmesinde büyük rol oynamaktadır. Bozulmuş cilt bariyeri; alerjen duyarlılığı, besin alerjileri ve astım gibi diğer alerjik hastalıklara neden olabilen atopik dermatit gibi hastalıkların gelişimi ile bağlantılıdır.

Kısa zincirli yağ asitleri, diyet lifinin bağırsak bakterileri tarafından fermentasyonundan elde edilir. Diyet lifi ve kısa zincirli yağ asitlerinin hem bağırsakta lokal olarak hem de akciğer ve deri gibi organlarda bağışıklık tepkileri düzenlediği görülmüştür.

Diyet lifi nedir?
Diyet lifi nedir?

Yapılan çalışmalar alerji hastası çocukların vücutlarında, diyet lifinden kaynaklı  kısa zincirli yağ asitlerinin daha düşük seviyelere sahip olduğunu göstermektedir. Başka bir araştırmada ise, bağırsakta lifin bakteriler tarafından fermantasyonunun ardından kısa zincirli yağ asitlerinin,   atopik dermatite karşı koruduğu görülmüştür.

Özetle, cilt bariyerinin iyileştirilmesi, alerjiye neden olan çevresel etkenlere karşı koruyucu etkilere sahip olabilir.

Diyet lifi nedir?
Diyet lifi nedir?

Kısa zincirli yağ asidi üretimi için hangi besinler tüketilmeli?

Özellikle enginar, sarımsak, pırasa, soğan, buğday, çavdar ve kuşkonmaz, muz, tahıllar, arpa, pirinç, fasulye, yeşil muz, baklagiller, patates, elma, kayısı, havuç, portakal, buğday kepeği içerdikleri lif türleri nedeniyle bağırsaktaki kısa zincirli yağ asitlerinin üretimini sağlayan besinler arasındadır.