Klima kullanırken tasarruf sağlatan öneriler

Klima kullanırken tasarruf sağlatan öneriler

Yaz aylarında tasarruflu klima kullanımı hem enerji maliyetlerinin düşürülmesi hem de çevresel etkinin azaltılması bakımından fayda sağlıyor. Bu faydanın, sürdürülebilir bir yaşam açısından da değerli olduğunu vurgulayan Toshiba Ürün Yöneticisi Caner Doğan, yazın tasarruflu klima kullanımı için gerekli olan püf noktaları açıkladı.

Enerji tasarrufunun giderek daha önemli hale geldiği günümüzde, evlerde kullanılan klimalarda enerji tasarrufuna gitmenin hem ay sonundaki elektrik faturalarına hem de uzun vadede çevreye katkı sağladığını vurgulayan Toshiba Ürün Yöneticisi Caner Doğan yazın tasarruflu klima kullanımı için yapılması gerekenleri anlattı.

Klima kullanırken tasarruf sağlatan öneriler

Oda büyüklüğüne uygun klima seçilmeli

Henüz klima almayanlar için tasarruf açısından dikkat edilmesi gereken ilk kriterin, oda büyüklüğü ile klima büyüklüğü eşleşmesi olduğunu belirten Doğan; “Ortam için gereğinden büyük ya da küçük klimalar enerji tasarrufu yapılmasına engel olabilir. Özellikle yeni nesil klimaların pek çoğu, enerji tasarruf modu ile de birlikte geliyor. Gereksiz enerji sarfiyatının önüne geçebilen bu mod, özellikle uzun süre klima çalıştırılacak ortamlarda değer kazanıyor. Klimanın odada en nitelikli şekilde çalışacağı yere montajının yapılması da önemli. Örneğin, salondaki oturma grubuna ya da yemek masasına uzak bir noktaya monte edilen klima istenen iklimlendirmeyi sağlamayabilir. Bunun için de cihazın daha yüksek hızlarda ve uzun süre çalıştırılması gerekebilir. Bu nedenle cihazın montajı için ideal bir nokta belirlenmeli” ifadelerini kullandı.

Klima filtreleri periodik olarak temizlenmeli

Klimayı en uygun sıcaklığa getirmenin enerji tasarrufunu destekleyen bir uygulama olduğunun altını çizen Doğan; “Klimanın tasarruflu kullanımının yollarından biri de ilgili sıcaklık ayarını yapabilmekten geçiyor. Genellikle yaz aylarında 24 ila 26 derece arasında bir sıcaklığı tercih etmek mümkün. Düşük sıcaklıklar enerji tüketimini artırabilir. Programlanabilen klima termostatları, ortam sıcaklığını kullanıcının ayarladığı derecede sabit tutabilir. Isı seviyesinin kontrolü sayesinde enerji tüketimini azaltmak ve gereksiz çalışmayı önlemek mümkün. Klimanın filtreleri cihazın verimine önemli ölçüde etki eden parçalardır. Özellikle temizliği yapılmayan, kirli filtreler klimanın verimini düşürebilir. Bu da daha çok klima kullanımı ve daha fazla enerji sarfiyatı anlamına geliyor. Periyodik olarak filtre temizliği yaparak enerji tasarrufu sağlanabilir” şeklinde bilgi verdi.

Klima kullanırken tasarruf sağlatan öneriler

Klima gereksiz yere açılıp kapatılmamalı

Gereğinden fazla aç – kapa yapılan klimalarda enerji sarfiyatının da birkaç kat artış gösterebileceğine dikkat çeken Caner Doğan şu eklemeleri yaptı: “Ayrıca klimanın periyodik zaman aralıklarında bakıma sokulması da verimliliği artıracaktır. Dış ünitenin temizliği ya da filtre değişimi buna örnek gösterilebilir. Hatta yaklaşık 10 yıldan eski klimaların da yenilenmesi gerekebilir.”